wtorek, 11 marca 2014

Sery Turek


Dostałam do testowania z streetcom serki marki Turek. W związku z tym w najbliższym czasie pokombinujemy z nimi w różnych potrawach:)
A dziś trochę informacji jak powstają sery, dostałam je wraz z serkami, więc chętnie się podzielę ciekawostkami:) Wszystkie informacje pochodzą z Przewodnika Ambasadora.

Legenda:

Według legendy ok. 4000 lat temu pasterz, gdzieś na Bliskim Wschodzie, wypełnił swój bukłak z mlekiem kozim. Jakież było jego zdziwienie, kiedy po kilku godzinach chciał napić się tego mleka- pod wpływem temperatury i enzymów zawartych w podpuszczce (bukłak pasterza był zrobiony z cielęcego żołądka) mleko sfermentowało, a w bukłaku pasterza powstał pierwszy w historii ser.

W produkcji serów najczęściej wykorzystywane jest oczywiście mleko krowie. Dzieje się tak pewnie dlatego, że przeciętna krowa daje od 20 do 40 litrów mleka dziennie, podczas gdy koza 2-3 litry/dzień, a owca 1-2 litry/dzień.

Produkcja sera:

Sery pleśniowe, takie jak Turek Aksamitny camembert i brie, powstają w wyniku złożonego procesu:

Najpierw, na etapie warzenia, do mleka pasteryzowanego dodane są kultury bakterii mlekowych, kultury szlachetnej pleśni gatunku Penicilium candidum i podpuszczka mikrobiologiczna.

Następnie produkt jest formowany- na tym etapie uzyskujemy pożądany kształt(okrągły, trójkątny lub owalny  i wagę.

Kolejnym etapem jest ociekanie, gdzie półprodukt (ciągle jeszcze nie ser) w warunkach określonej temperatury i wilgotności podlega procesowi ociekania. Na tym etapie kształtuje się kremowość i delikatność produktu oraz stopniowo jego smak.

Zanim ser trafi di dojrzewalni, jest solony po wyjęciu z form, Solenie chroni przed rozwojem drobnoustrojów, pomaga w formowaniu się aksamitnej skórki i kształtuje smak produktu.

Na końcu ser trafia do dojrzewalni- to ostatni etap produkcji przed pakowaniem- ser nabiera na tym etapie smaku, aromatu, koloru, a jego skórkę porasta aksamitna warstwa pleśni. To niezwykle ważny element całego procesu- ser przebywa w warunkach precyzyjnie kontrolowanej temperatury i wilgotności oraz jest regularnie odwracany, aby jego skórka porastała śnieżnobiałą warstwą pleśni.

Inaczej przebiega proces produkcji serów twarogowych, takich jak Turek NaTurek Puszysty. Taki ser powstaje w 100% mleka pasteryzowanego, do którego dodawane są kultury bakterii mlekowych. Następnie do uzyskanej bazy twarogowej dodaje się sól i odpowiednie dodatki smakowe. Turek NaTurek Puszysty składa się w 100% z naturalnych składników, bez konserwantów, zagęstników czy barwników.





2 komentarze:

  1. Gratuluję, też należę do Streetcom ale nie udało mi się załapać na serki, a chętnie bym wypróbowała.

    OdpowiedzUsuń