poniedziałek, 24 marca 2014

Pierś z kurczaka w cieście francuskim z Turkiem brie pieprzowym



Składniki:

- 1 płat ciasta francuskiego
- 1 pierś z kurczaka
- przyprawa do kurczaka
-6-8 szt pomidorów suszonych
-ok 15 szt oliwek
-Turek brie pieprzowy

Przygotowanie:

Kurczaka kroimy w male kotleciki, przyprawiamy i delikatnie podsmażamy. Odstawiamy do ostygnięcia.
Ciasto francuskie kroimy na pół, i układamy na to kurczaka. Na to kładziemy pomidory suszone oraz oliwki pokrojone w paseczki.
na to kładziemy pokrojonego w paski Turka brie z pieprzem, a boki ciasta kroimy w paseczki

Następnie przekładamy je na przemian. Tak przygotowane danie wstawiamy do piekarnika i pieczemy zgodnie z przepisem na opakowanie do zrumienienie ciasta.

Smacznego:)






niedziela, 23 marca 2014

Ciasto kawowe z kremem


Zrób ciasto, zrób ciasto... No to zrobiłam. Podstawy z przepisu inspirowałam się od Pyzy, aczkolwiek zrobiłam zupełnie inne ciasto. Piekłam je dwa razy, zdjęcia są z obu ciast.

Składniki:

na ciasto:
-3 jajka
-3/4 szklanki cukru
-1,5 szklanki mąki tortowej
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej (proszku)
-0,5 szklanki oleju
- ok 4-5 łyżek syropu waniliowego
-100 mlprzegotowanej woda
-1/2 małej cytryny
-owoce do przełozenia

na krem:
-150 gr jogurtu lub serka waniliowego
-200 ml mleka
-opakowanie kremu jogurtowego do zrobienia

Przygotowanie:

W miseczce mieszamy ze sobą mąkę, proszek do pieczenia i kawę.
W osobnej misce miksujemy jajka z cukrem do momentu uzyskania puszystej masy. Następnie zmniejszamy obroty i stopniowo  dodajemy mąkę z dodatkami, a na sam koniec wlewamy olej i syrop.
Ciasto pieczemy w 160 stopniach około 35-45 minut(miałam formę 24 cm). Piekłam je już dwa razy i za każdym razem czas był inny.

Ciasto studzimy i kroimy na pół.
Przygotowujemy masę. Ja użyłam gotowej mieszanki do przygotowania kremu. Miksujemy ze sobą 150 gr jogurtu i 200 ml mleka. Stopniowo dodajemy proszek.

Przygotowujemy nasączenie, pół małej  cytryny wysikamy do przegotowanej wody. Tym nasączamy jedną część ciasta, układamy na to połowę masy i owoce, ja użyłam ananasa.

 Następnie nakładamy drugą część ciasta i nasączamy. Na to kładziemy resztę masy.

Smacznego:)










sobota, 22 marca 2014

Polędwiczki wieprzowe w sosie pieczarkowym


Składniki:

-450 gr polędwiczek wieprzowych
-500 gr pieczarek
-100 ml jogurtu naturalnego
-1 cebula czerwona
-przyprawa lub marynata do polędwiczek
-oliwa
-sól
-pieprz
-naturalna vegeta

Przygotowanie:

Na początek obieramy i oczyszczamy pieczarki, ścieramy na tarce.

Polędwiczki oczyszczamy ze wszystkich błon, a następnie kroimy w ok 2 cm kawałki i delikatnie rozbijamy.

Następnie zajmujemy się marynatą, miałam mało czasu więc użyłam mieszanki do steków i oliwy, zrobiłam z tego gęstą masę.

Smarujemy nasze polędwiczki i odstawiamy na min  godzinę, fajnie jeśli mamy więcej czasu i odstawimy je na dłużej do lodówki do "przegryzienia się", będą bardziej wyraziste.



Następnie podsmażamy polędwiczki z obu stron do zrumienienia, ale nie za mocno, bo później będziemy je dusić w sosie.


Zdejmujemy polędwiczki z patelni, nie czyścimy patelni. Wrzucamy na nią pokrojoną w drobną kostkę cebulę i chwilkę podsmażamy.


Następnie do cebuli dodajemy pieczarki i dusimy, aż zmiękną.

Dolewamy do tego jogurt i mieszamy, doprawiamy solą, pieprzem i naturalną vegetą (jeżeli będzie za gęste, dolewamy odrobinę wody).
Następnie dorzucamy do sosu podsmażone polędwiczki i chwilę dusimy. I już możemy serwować nasze polędwiczki, ja podałam z ziemniakami i sałatka z mix sałat i pomidorków cherry.

Smacznego:)



piątek, 21 marca 2014

Scones z szynką i oliwkami


Składniki:

-1 szklanka mąki
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-30 gram zimnego masła
-ok 5 plasterków szynki
- 1/2 szklanki startego żółtego sera
- 1 marynowana papryczka chilli (dałabym teraz ze 2-3, bo słano była wyczuwalna)
-ok 20 czarnych oliwek
-1 jajko
-szczypta soli
-45 ml mleka+ mleko do posmarowania


Przygotowanie:

Na początek piekarnik nastawiamy na 200 stopni. Szynkę, oliwki i papryczkę chilli  kroimy w drobną kosteczkę. Ser trzemy na tarce. W osobnej miseczce mieszamy mleko z jajkiem. 
Następnie do miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia i szczyptę soli. Do tego dodajemy masło, najlepiej w kosteczkach i rozgniatamy wszystko, aż powstanie takie jakby kawałki ciasta. Następnie dodajemy do tego ser, szynkę, oliwki, papryczkę i dalej wyrabiamy ciasto. Po chwili po woli wlewamy mieszankę mleka i jajka, dolewamy ją po trochu ciągle wyrabiając ciasto.
Po wyrobieniu ciasta wykładamy je na podsypany mąką blat i uklepujemy ciasto na wysokość 3-4 cm. Z tego kieliszkiem wycinamy bułeczki. Tym razem wyszło mi ich więcej, ale robiłam mniejsze.


Bułeczki wykładamy na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę, każdą smarujemy mlekiem (może to też być roztrzepane jajko). Pieczemy około 10-12 minut, aż bułeczki się zarumienią. Jeszcze ciepłe wspaniale smakują z masłem.

Smacznego:)





czwartek, 20 marca 2014

Sałatka z tortellini


Składniki:

-1 opakowanie tortellini z szynką parmeńską
-1 czerwona papryka
-pęczek szczypiorku
- ok. 15-20 szt pomidorów suszonych
-1 puszka kukurydzy
- 2-3 kabanosy (lepiej 3)
- odrobina oliwy od pomidorów suszonych

Przygotowanie:

Tortellini gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, studzimy. Dodajemy do tego pokrojone w kostkę paprykę,pomidory suszone i kabanosa. Dorzucamy także kukurydzę i drobno posiekany szczypiorek. Doprawiamy 4-5 łyżkami oliwy z pomidorów (moje były w przyprawach, idealnie pasowały smakiem do sałatki). Możemy oczywiście także doprawić oliwą i przyprawami.

Smacznego:)




sobota, 15 marca 2014

Surówka z kapusty pekińskiej


Składniki:

-kilka liści kapusty pekińskiej(ok 6-8)
-1 pomidor
-1/3 większej papryki
-pół ogórka
-koperek
-sól
-pieprz
-odrobina oliwy

Przygotowanie:

Kapustę pekińską kroimy w drobne paseczki (ja usuwam część twardej części liścia). Do tego dodajemy pokrojone w kostkę pomidora, paprykę i ogórka. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz koniecznie koperkiem(ja uwielbiam jak jest jego dużo). Dodajemy także odrobinę oliwy i mieszamy.

Smacznego:)




piątek, 14 marca 2014

Kanapeczki z NaTurkiem puszystym

Pyszne kanapeczki, nadal testujemy ze streetcom i turkiem. NaTurek jest naprawdę lekki, smaczny i fajnie puszysty. Polecam na śniadaniowe kanapeczki.

Składniki:

-pieczywo
-NaTurek puszysty z rzodkiewką
-NaTurek puszysty ze szczypiorkiem
- rukola
-szynka
-rzodkiewka
-wędlina

Przygotowanie:

Pieczywo smarujemy serkiem. Na to układamy dowolne składniki. Ja jedną kanapkę posmarowałam NaTurkiem puszystym z rzodkiewką i ułożyłam wędlinę, rukolę i rzodkiewkę. Drugą kanapkę posmarowałam NaTurkiem puszystym ze szczypiorkiem i ułożyłam wędlinę i rukolę.

Smacznego:)





czwartek, 13 marca 2014

Kanapka z camembertem, suszonymi pomidorami i rukolą


Szybka, smaczna Michałowa kanapka z serkiem Turek Aksamitny Camembert naturalny, w ramach naszego testowania ze streetcom.

Składniki:

-serek Turek Aksamitny Camembert naturalny
-rukola
- odrobina masła do posmarowania
-3-4 pomidory suszone
- możemy także dodać orzechy włoskie
- bagietka
Przygotowanie:

Robiłam małą kanapkę, więc wykorzystałam małą bagietkę. Przecięłam ją wzdłuż na pół, posmarowałam odrobiną masła. Na to wrzuciłam sporą ilość rukoli. Następnie na rukole układamy paseczki camemberta na przemian z suszonymi pomidorami. Dodatkowo na camemberta możemy ułożyć kawałki orzecha włoskiego. I kanapka gotowa. Idealna na śniadanie, kolację lub w mniejszych wersjach na przyjęcie.

Smacznego:)



środa, 12 marca 2014

Camembert z salami w cieście francuskim


No to testujemy ze streetcom i turkiem :) Tu wykorzystałam serek Turek Aksamitny Camembert naturalny. Dzień wcześniej zanim dostałam serki robiłam tą samą wersje, ale z Turkiem z pieprzem.

Składniki:
 (z podanej ilości wyjdzie około 12-15 szt)

- 1 serek Turek Aksamitny Camembert naturalny(lub z pieprzem, jeśli lubimy bardziej ostre)
- 4 plasterki salami ( w zależności od tego jakie mamy salami, moje było dosyć duże)
- ciasto francuskie

Przygotowanie:

Ciasto francuskie kroimy w kwadraty o wielkości około 8-9 cm. Na to układamy kawałki serka

Salami kroimy w trójkąciki, i podczas sklejania dodajemy po 2 kawałki salami ( salami możemy również zawinąć w rulonik, ale w tym przypadku musi ono być bardzo cienko pokrojone). Nasze saszetki sklejamy łapiąc za brzegi znajdujące się po skosie, pilnując żeby salami znajdowało się pośrodku.



Tak przygotowane saszetki wkładamy do rozgrzanego piekarnika (zgodnie z opisem na opakowaniu) i pieczemy zgodnie z czasem na opakowaniu lub do zarumienienia.

Smacznego:)




wtorek, 11 marca 2014

Sery Turek


Dostałam do testowania z streetcom serki marki Turek. W związku z tym w najbliższym czasie pokombinujemy z nimi w różnych potrawach:)
A dziś trochę informacji jak powstają sery, dostałam je wraz z serkami, więc chętnie się podzielę ciekawostkami:) Wszystkie informacje pochodzą z Przewodnika Ambasadora.

Legenda:

Według legendy ok. 4000 lat temu pasterz, gdzieś na Bliskim Wschodzie, wypełnił swój bukłak z mlekiem kozim. Jakież było jego zdziwienie, kiedy po kilku godzinach chciał napić się tego mleka- pod wpływem temperatury i enzymów zawartych w podpuszczce (bukłak pasterza był zrobiony z cielęcego żołądka) mleko sfermentowało, a w bukłaku pasterza powstał pierwszy w historii ser.

W produkcji serów najczęściej wykorzystywane jest oczywiście mleko krowie. Dzieje się tak pewnie dlatego, że przeciętna krowa daje od 20 do 40 litrów mleka dziennie, podczas gdy koza 2-3 litry/dzień, a owca 1-2 litry/dzień.

Produkcja sera:

Sery pleśniowe, takie jak Turek Aksamitny camembert i brie, powstają w wyniku złożonego procesu:

Najpierw, na etapie warzenia, do mleka pasteryzowanego dodane są kultury bakterii mlekowych, kultury szlachetnej pleśni gatunku Penicilium candidum i podpuszczka mikrobiologiczna.

Następnie produkt jest formowany- na tym etapie uzyskujemy pożądany kształt(okrągły, trójkątny lub owalny  i wagę.

Kolejnym etapem jest ociekanie, gdzie półprodukt (ciągle jeszcze nie ser) w warunkach określonej temperatury i wilgotności podlega procesowi ociekania. Na tym etapie kształtuje się kremowość i delikatność produktu oraz stopniowo jego smak.

Zanim ser trafi di dojrzewalni, jest solony po wyjęciu z form, Solenie chroni przed rozwojem drobnoustrojów, pomaga w formowaniu się aksamitnej skórki i kształtuje smak produktu.

Na końcu ser trafia do dojrzewalni- to ostatni etap produkcji przed pakowaniem- ser nabiera na tym etapie smaku, aromatu, koloru, a jego skórkę porasta aksamitna warstwa pleśni. To niezwykle ważny element całego procesu- ser przebywa w warunkach precyzyjnie kontrolowanej temperatury i wilgotności oraz jest regularnie odwracany, aby jego skórka porastała śnieżnobiałą warstwą pleśni.

Inaczej przebiega proces produkcji serów twarogowych, takich jak Turek NaTurek Puszysty. Taki ser powstaje w 100% mleka pasteryzowanego, do którego dodawane są kultury bakterii mlekowych. Następnie do uzyskanej bazy twarogowej dodaje się sól i odpowiednie dodatki smakowe. Turek NaTurek Puszysty składa się w 100% z naturalnych składników, bez konserwantów, zagęstników czy barwników.